jégfürdő

jégfürdő

Ilyenkor, télen sok ember jár szaunába. A kellemes, testet-lelket felmelegítő (vagy inkább izzasztó) hatása mellett egyesek szerint edzi az immunrendszert, és így megóv sok betegség kialakulásától. A finneknél olyannyira elterjedt időtöltésnek számít, hogy náluk például több a szauna, mint a személyautó. Még az apartmanok is rendelkeznek egy-egy saját bejáratú izzasztó helyiséggel.

Azok a finnek, akik a tengerhez közel élnek, vagy tó partjára épült a hétvégi házuk, egyik végletből a másikba merülnek. Ők ugyanis rendszerint nyílt vízi, jéghideg fürdőzéssel hozzák egyensúlyba testük felborult hőháztartását egy-egy szaunázást követően. A befagyott tavak jégtakarójába vájt, parthoz közeli lékekbe ereszkednek bele néhány másodperc erejéig, majd kimászva onnan, pőrén, csak egy kisnadrágban illetve bikiniben sétálnak vissza a házukhoz. (Állítólag olyankor még pár percig nem érzik a kinti levegő hűvösségét.)

Nikolai nem finn, és szaunája sincs, feltehetőleg. Ellenben a téli merüléseket ő is fontosnak tarja, és hazájában, Oroszország keleti, szibériai részén rendszeresen gyakorolja. Róla szól a következő videó, amelyben megismerkedhetünk reggeli rutintevékenységeivel.

A kommentátor hölgy szibériai származású, de angolul beszél. Valamint angol feliratot is készített a kisfilmhez, ami szintén segítséget nyújt a hallottak megértéshez.
A (borzongató) látvány pedig magáért beszél, ehhez nem férhet kétség: The Yakutian Morning Routine: Ice Bath (-50°C/-58°F)

A videó tartalma magyar nyelven

Földünk leghidegebb, emberek lakta városában Yakutsk-ban vagyunk, ahol a téli hőmérséklet általában -50 fok körül mozog. Úgy, mint a Marson. 300 ezernél is több a város lakóinak száma, és a zord időjárása ellenére mégis élvezik itt az emberek az életet.

Nikolai nagyjából 50 éve, minden reggelét a szabadban kezdi, egy jeges vízi mártózással. Középiskolás korában gyenge gyereknek számított, és sokszor megfázott. Egyszer az egyik tanára azt javasolta, takarja be magát hóval, attól majd megerősödik a szervezete. A tanácsot Nikolai megfogadta, melytől az élete teljesen megváltozott. Ma már 60 éves, fizikailag erős, és sohasem betegeskedik.

Másoknak is segít az egészségük megőrzésében, illetve a függőségeik, depressziójuk vagy egyéb betegségük kezelésében sajátos, a pszichére és a lélekre ható módszereivel.
Nikolai szerint sok ember sosem mozdul ki a komfortzónájából. Ő és társai viszont szeretik a határaikat feszegetni a reggelente végzett jégfürdővel. Így lehetőségük nyílik az anyatermészethez közel kerülni, és erőt meríteni abból, melynek köszönhetően erősebbek és egészségesebbek lesznek, valamint kinyílnak a világ felé.

Miközben készítik elő a fürdőzéshez használt, vastag jégrétegből már korábban kicsákányozott léket, Nikolai megjegyzi, hogy a szabaddá váló vízfelület azonnal fagyni kezd. Úgyhogy gyorsan kell cselekedniük, miután levették a ruhájukat.

Majd egy figyelmeztetés következik a videóban, melyben leírják, hogy az itt következő lékbe ereszkedést senki sem végezheti egymagában. Csak olyan emberek társaságában lehet kipróbálni, akik felkészültek és tapasztaltak az ilyesfajta merülésben. Kihűlés, szívroham, fagyás vagy sokk is fenyegetheti azt, aki nem megfelelő körültekintéssel jár el.

Nikolai-nak több, mint 30 éves tapasztalata van benne, mégis nagyon óvatosan mászik a lékbe. Közben ügyel arra is, hogy lassan lélegezzen, mert a gyors légzés sokkot válthatna ki belőle.
A jéghideg víz az egész szervezetet a hatalma alá keríti, viszont muszáj nyugodtnak maradni. A jég ereje egyszerűen elképesztő. Hatására újra azt érezzük, hogy élünk. Aktiválja az immunrendszerünket és minden betegséget legyőz. Ezért hívják gyógyító jégfürdőnek is. Magyarázza már a lékben nyakig elmerülve Nikolai.

Csak néhány másodpercet tartózkodik a vízben, majd kimászik onnan, hogy bemutathassa a nézőknek a helyi akupunktúrát is. Ehhez belelép a cipőjébe, a kezére pedig kesztyűket húz, majd igyekszik a lék melletti, hófedte földön még érintetlen területet találni magának a hempergéshez. A tanítványai már megtették ezt ő előtte, erre utalnak a nyomok a hórétegen.

Miután végzett a hempergéssel, újra visszamegy a lékhez. Ezúttal az addig fején lévő sapkától is megszabadul (a sapka egy rozmár fejét formázza. A jeges vízben fürdőző emberek rozmároknak hívják magukat), és úgy ereszkedik vissza a lékbe, ahol pár másodpercre teljesen a jéghideg víz alá kerül.

A lékből újból kimászva felhívja a figyelmet arra, hogy a kézfejek, a lábfejek, valamint a fejünk védelmére rendkívül fontos ügyelni. Ennek megfelelően a lábára cipőt, a kezére kesztyűt, a fejére pedig a rozmár sapkát húzza vissza. Igyekszik gyorsan a teste többi részét is befedni, ugyanis -50 fokban, vizes, meztelen testtel nagyon veszélyes a szabadban tartózkodni. Nagy a megfagyás lehetősége.

Nikolai fürdőzését követően, egy tanítványának merülését is végignézhetjük még a videóban. Tanítványai a nyár végén kezdik el, és naponta végzik a gyakorlást. Így a testük fokozatosan szokik hozzá a hideghez.
A merülés után mindenki meleg ruhába öltözik, és azonnal elkezd mozogni, hogy a testben elinduljon a hő termelődése.

A kisfilm végén Nikolai személyes vágyáról hallhatunk (amely nem egy szauna, hanem a következő): saját gyakorló központot szeretne építeni, hogy ezzel is még több embernek segíthessen egészségesebbé és ellenállóbbá válni.
——————————————————————————————————————-

Egy korábbi, témába vágó bejegyzésem elérhetősége: Hideg zuhany helyett

Szószedet
freezing – fagyos
ice bath – jégfürdő
inhabited – lakott
despite – valaminek az ellenére
harsh – durva, kemény
weak – gyenge
to cover – betakarni
physically – fizikailag, testileg
addiction – függőség
ailment – betegség
psychological – pszichológiai, lélektani
spiritual – lelki, szellemi
to awake – felébreszteni
hypothermia – kihűlés
heart stroke – szívroham
frostbite – fagyás
calmly – nyugodtan
to gasp – levegőért kapkodni
to seize – hatalmába keríteni
alive – élettel teli, élő
to defeate – legyőzni
disease – betegség
healing – gyógyító
trace – nyom
degree – fok
walrus – rozmár
to practice – gyakorolni
to exercise – edzeni

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük