három, ősi, kínai testedző technika

három, ősi, kínai testedző technika

Lassan belépünk az év utolsó hónapjába, és hivatalosan is elindul a téli időszak. Kinél a tavalyihoz képest hidegebb, kinél a megszokott, melegebb benti hőmérsékletben. Bár nem tűnik december küszöbén aktuálisnak a testedzés témaköre, mégis sokunknak jöhet jól az a három, egyszerű technika megismerése, amivel könnyedén feltölthetjük testünket energiával, és szó szerint lerázhatjuk magunkról a fáradtságot.

Mint tudjuk, a csodamódszerekkel Dunát lehetne rekeszteni. Ez viszont csak három a sok közül, és több ezer éves bölcsességből született. (Ahogy a csodamódszerek többsége is, természetesen.) Az év végi utolsó, nagyobb lélegzetű hajrában, illetve épp azt megelőzően viszont lehet, épp ezekre van szükségünk? Sohasem tudhatjuk.

Katie Brindle egy autóbaleset miatt kényszerült arra, hogy operaénekesi álmait feladja. Helyette viszont belépett életébe a kínai orvoslás, melynek először a gyógyulását köszönhette. Néhány év múlva pedig már a megélhetését is, mind anyagi, mind pedig testi- és lelki értelemben egyaránt. Az ősi, távol-keleti orvoslást iskolában tanulta meg, és ma már végzett gyógyítóként ő segíti mások gyógyulását. Emellett tanfolyamokat tart, és különböző, a gyógyításhoz használható segédeszközöket árusít az interneten, valamint igyekszik egyre több emberhez eljuttatni a kínaiak több ezer éves bölcsességeit. Ezek közül a legfontosabb talán az, hogy mindenki képes saját magát meggyógyítani, akkor, ha időben elkezd önmagára odafigyelni, és önmagáról megfelelően gondoskodni.

Úgyhogy ha a vírusok, a hideg vagy a stressz levesz a lábunkról, akkor is tudunk magunkon segíteni, ezt sose feledjük!
Az ajánlásokat Katie-től itt nézhetjük meg: 3 Healthy Habits That Will Change Your Life Forever by Katie Brindle
Katie akcentusa brit, a kisfilm pedig gazdag az emberi testet és annak működését érintő kifejezésekben.

A videó magyar nyelvű összefoglalója

A több ezer éves, kínai gyógyítási technikák közül Katie most három olyat fog bemutatni nekünk, amelyeket ha rendszeresen alkalmazunk, hatásukra a közérzetünk és a kinézetünk is jelentős változáson megy majd keresztül. Annyira hatékonyak, hogy akár egy perc után érezni a pozitív hatásukat.

A kínai gyógyítók szerint ahhoz, hogy egészségesek legyünk, három dologra szükséges odafigyelnünk:
1. Az első a testünk keringési rendszerének zavartalan működése. A vérkeringést és a bennünk áramló energia (csí) akadálytalan áramlását is értik ez alatt.
2. A második dolog a test tisztulása és táplálása. A testünknek folyamatosan meg kell tisztulnia. A mérgező anyagoknak az izzadság, az érzelmi tisztulások, a légzés és a salakanyagok távozása révén ki kell ürülniük a szervezetünkből, átadva a helyet a friss étel- és energia számára, ami csak mindezeket követően tud bejutni a testünkbe. Ahogy egy taoista mester mondta, ‘a teli poharat már nem lehet feltölteni’. Helyet kell biztosítani a friss és új anyagoknak.
3. A harmadik dolog az öt, fő szervünk megerősítése. A kínai orvoslás szerint, a tüdő, a szív, a máj, a lép és a vesék azok a szerveink, amelyek helyes működése biztosítja a jó közérzetünket. Ha ezek a szervek nem működnek megfelelően, akkor nem fogjuk magunkat jól érezni, és kialakulnak a különböző tünetek.

Most pedig következhet az a három, egyszerű technika, melyek segítségével a fentebbieket könnyedén biztosítani tudjuk.

Az első a légzés. A legalapvetőbb gyógyító erő a testünkben. Egyszerűen csak vegyünk egy mély lélegzetet, majd fújjuk ki nagy lendülettel, a szánkon keresztül, használva közben a nyelvünket is, ahogy Katie mutatja. Ha mindezt háromszor megtesszük, lehetőleg reggel egy nyitott ablak mellett, a közérzetünkön azonnal jelentős változást fogunk tapasztalni.
De mi is történik ilyenkor a testünkben? Az erős légzés hatására a sejtjeinkből kitisztulnak a mérgező anyagok, átadva helyüket a friss levegőnek. A friss oxigénnel feltöltött vér pedig szabadon áramlik a testben, illetve a intenzív légzés hatására a rekeszizom is erős mozgásba kezd, ami beindítja a belek perisztaltikus mozgását. Azt a fajta mozgást tehát, amit a beleink az ételek megemésztése közben végeznek. Ez azért fontos, mert a stresszes élet, a túl sok ülés, a dolgok túlagyalása, vagy sok esetben az életmódunk önmagában már hatással van ezekre az izmokra. Lelassítják a mozgásukat, illetve petyhüdté teszik azokat. Ennek következtében pedig kialakul a puffadás, vagy az irritábilis bélszindróma, illetve a rendszertelen bélműködés. Mindez nem tesz jót sem a test tisztulásának, sem pedig a táplálásának.

A következő technikát Katie a fürdőszobájában fogja megmutatni. A nap folyamán bármikor végezhetjük, amikor csak jut egy kis időnk magunkra. A légzéssel testünkbe juttatott friss levegőt úgy tudjuk a legkönnyebben szétáramoltatni a testünkben, ha elkezdjük rázni magunkat. A karjainkat a lábunkat, a törzsünket, mindenünket. Közben belélegzünk, majd pedig ki. A légzésünkre figyelünk. Nagyon egyszerű csinálni. Azonnal jobban fogjuk érezni magunkat, relaxáltak leszünk, ugyanakkor energetikusak is. Fontos, hogy a légzésünk mindig mély legyen a gyakorlat végzése során. A test rázása segíti a tisztulást, a lerakódott anyagok távozását a szervezetből. Elősegíti a keringést.

Az utolsó technika az ütögetés. Egyrészt végezhető lazán ökölbe szorított kézfejekkel, vagy egy vékony, bambusz szálakból készült ütögető eszközzel, melyet a videóban megnézhetünk. Utóbbi nagyon könnyű, mindössze 160 g-os, és nem kell hozzá elem sem, nagyon sokáig kitart. Nagyszerű eszköz. Elég hosszú is, amely lehetővé teszi a nehezen elérhető testrészeink ütögetését. (Mint például a hátunk felső része.) Vagy, ha valaki esetleg nem tudja elérni a lábfejét, akkor ahhoz is segítséget nyújthat. Egyszerűen csak végigütögetjük vele a testünket, ahogy Katie mutatja a videóban. A sejtjeink ettől felélénkülnek.

Mivel a szerveink felelősek a sejtjeink egészségéért, ezért, ha a sejtjeink energetizáltak, akkor a szervekre kevesebb feladat hárul. És persze az ütögetéssel a szerveinket is élénkítjük.
Az ütögetés felébreszt és energetizál, így rögtön frissnek ugyanakkor nyugodtnak érezzük majd magunkat. Emiatt reggelenként ajánlott végezni ezeket a testmozgatásokat. Illetve ha este végezzük, akkor lassabban, finomabban csapkodjuk magunkat. A testünkben ennek hatására „altató érzés” jön létre, és ettől jobban fogunk aludni. Tehát reggel az erősebb, serkentő ütögetést végezzük, este pedig az altató verziót.

Ez volt a három, egyszerű technika. Ha pedig az ismerőseink között tudunk olyanokról, akiknek hasznos lehet ez a videó, továbbítsuk feléjük is, hogy minél többen értesülhessenek róluk.

Szószedet

habit – szokás
practitioner – háziorvos, gyakorló orvos
medicine – orvostudomány
to be well-versed in something – jól érteni valamihez
impact – hatás
smooth – zavartalan
circulation – vérkeringés
to purge – megtisztítani, kitisztítani
to nourish – táplálni
waste product – ürülék
sweat – izzadság
emotion – érzelem, érzés
breath – lélegzet
down below – lent, alul
impetus – erő, lendület
taoist master – taoista tanító
toxicity – mérgező hatás
organ – szerv
lungs – tüdő
heart – szív
liver – máj
spleen – lép
kidney – vese
to facilitate – elősegíteni
modality – mód
vital – létfontosságú
node – csomópont
to expell – kihajtani
tongue – nyelv
dramatic effect – drámai
inhalation – belélegzés
exhalation – kilégzés
to breathe in – belélegezni
to breathe out – kilélegezni
diaphragm – rekeszizom
expulsion – kihajtás
peristalsis – gyomor- és bélmozgás
to squeeze – préselni, szorítani
digestive tract – emésztőszerv
to digest – megemészteni
sedentary – ülő
to overthink – túlgondolni, túlkombinálni
to inhibit – elnyomni, felfüggeszteni
limp – petyhüdt, erőtlen
bloating – puffadás, felfújódás
IBS – Irritable Bowel Syndrome – irritábilis bélszindróma
decent – megfelelő
during/in the course of the day – a nap folyamán
effortlessly – könnyedén, erőfeszítés nélkül
to shake – rázni
upper part – felső része valaminek
to jiggle – rázogatni
to wiggle – ide-oda mozogni
spine – gerinc
to focus on something – koncentrálni valamire
sensation – érzés, érzet
cell – sejt
to dislodge – eltávolítani, kiszabadítani
stagnant – pangó
lymphatic – nyirok
to excrete – kiürülni, kiválasztani
to tap – megveregetni
to clench – ökölbe szorítani
loosely – lazán
fist – ököl
feather – madártoll
impaired mobility – korlátozott mozgóképesség
extremity – végtag
to percuss – megkopogtatni
to invigorate – erősíteni, élénkíteni
abdomen – has, altest
all-important – mindennél fontosabb
soporific – altató
to forward – továbbítani, elküldeni
to subscribe – feliratkozni (valamelyik You Tube csatornára)

Comments are closed.