Az illemhelyiség berendezése

Az illemhelyiség berendezése

Aki tartott már a kezében kezdők számára írt angol nyelvkönyvet (és bele is lapozott), az biztosan emlékszik belőle arra a rajzra, amely egy lakóház belső tereinek felosztását mutatja. Ezek az ábrák segítik a tanulókat az egyes helyiségek angol elnevezéseinek memorizálásában. Némely nyelvkönyvekben még a szobák berendezési tárgyai mellett is sikerült a grafikusnak elég helyett teremteni ahhoz, hogy a tárgy angol nevét szerepeltethetni lehessen a közelében. Persze ez nem minden helyiségnél volt lehetséges. Főleg a kisebbek, mint például a fürdőszoba vagy WC esetében.

Aki tehát esetleg a hely szűke miatt lemaradt az iskolában az illemhelyiség berendezési tárgyainak angol elnevezéseiről, annak nagy örömöt fog szerezni az itt következő, rövidke videó. Hiánypótló lesz a legtöbbünk számára, úgy hiszem.

Rachel, a kisfilm főszereplője, egy amerikai angoltanár, és elsősorban az amerikai angol kiejtést vesézi ki videóiban. Viszont előfordul, hogy készít egy-egy nagyon hasznos, szókincsfejlesztő, videós leckét is, mint például az itt következő, amelyet akárhányszor meghallgathatunk, és így ismételhetünk mindaddig, amíg meg nem ragad a fejünkben az illemhelyiségben és zuhanyzóban megtalálható tárgyak és eszközök pontos elnevezése: BATHROOM VOCABULARY | Learn English Vocabulary

A videó magyar nyelvű tartalma és szószedete

Angol szószedet a fürdőszobából. Otthoni környezetben a fürdőszoba neve bathroom, viszont ha nyilvános helyen, például egy étteremben vagyunk, akkor restroom-nak hívják a mellékhelyiséget. Maga a WC kagyló neve toilet, illetve gyerekes szülők esetében előfordul, hogy potty-ként hivatkoznak rá.
A kis kar neve, amivel lehúzzuk a WC-t, flasher vagy handle.
A WC teteje, amivel lezárjuk, a lid, az ülőke elnevezése pedig seat.
A zuhanyzót eltakaró, nem átlátszó függöny a shower curtain. A mögötte húzódó átlátszó, függönyé pedig curtain liner.
Belül, a zuhanyfülkében található fogódzkodó neve a grab bar, amiben meg tudunk kapaszkodni, ha arra lenne szükségünk a ki- és beszálláskor. A függöny karnis neve curtain rod. A zuhanyrózsa a shower head, a csap pedig a shower faucet nevet kapta. A lefolyó neve drain.
A törölközőt felakaszthatjuk a törölköző tartóra, melynek neve towel rack. A rajta logó kéztörlő elnevezése hand towel.

Ez utóbbi szókapcsolatban érdemes megfigyelni, hogy a ‘hand’ szó végén Rachel nem ejti a ‘d’ hangot, mivel a ‘d’ ebben a szóban az ‘n’ után következik, utána pedig egy újabb mássalhangzó, a ‘t’. Emiatt a ‘d’ hang ejtése elmarad.

A mosdónál a vízcsap neve sink faucet. A fürdőszoba szekrényé pedig – amiben helyet foglal a mosdókagyló is – vanity.
Rachel ezután a polcokra mutat, melyek neve shelving. Alattuk pedig egy másik törölközőtartó látható, a már korábban is említett towel rack. A fürdőben használt szőnyeg neve bath mat. Végül a leggusztustalanabb, de sokszor leghasznosabb eszköz következik, a plunger, magyarul WC pumpa.
A felsorolást Rachel egy ráadás tárggyal zárja, ami egy általa friss virágokkal megtöltött váza, angolul vase.


A illemhelyiség mellett a konyhában használatos eszközök elnevezéseiről is készült már videós lecke a YouTube-on. Íme egyikhez az elérhetőség a konyhakész szószedet című bejegyzésemben.

Comments are closed.