A névadás művészete

A névadás művészete

Nemrég volt a névnapom, és eszembe jutott erről, hogy utánanézzek annak, rajtunk kívül mely országok lakói ünneplik még a nevük napját évente. A Wikipédia szerint az angolszász területeken ez a szokás egyáltalán nem létezik. Mellettük a franciák és a hollandok sem ismerik a „névnap-jelenséget”.

A görögök már közelítenek hozzánk, és tartanak névnapokat, viszont ők a szentek ünnepnapjaira időzítik a saját nevük megünneplését is. A lengyeleknél a névnap a születésnappal egyenrangú eseménynek számít, és van egy-két olyan ország, akiknél létezett a szokás, de mára kiment a divatból. Például a szlovének és horvátok esetében.

Mivel a névnap az angolszász területeken nem létezik, így konkrétan a témához kapcsolódó angol nyelvű videót nem találtam a You Tube-on. Azonban rábukkantam egy kissé drámaibb hangvételű történetre, amely egy afrikai amerikai férfi, saját nevéhez fűződő viszonyának alakulását meséli el.

A chicagói férfi beszédének megértését itt nagyban segíti az automatikus, angol nyelvű felirat, amely a You Tube videók esetében általában néhány kattintással megjeleníthető. A videó elérhetősége pedig a következő: That Moment You Learn The Meaning of Your Name


Az észak-amerikai kontinensen használt angol akcentusok könnyebb megértéséhez nyújt segítséget a Rachel’s English nevű You Tube csatorna, melyről a Rachel’s English című bejegyzésemben lehet kicsivel többet olvasni.


A videó tartalmának magyar fordítása

A nevem Siaka Massaquoi. Nem könnyű kimondani, igaz? Gyerekkoromban sokat viccelődtek a nevemmel. Emlékszem, milyen furcsa arccal néztek rám a többiek, miután bemutatkoztam. Volt egy gyerek, aki azt mondta, vááá, de furán hangzik.

Olyan nehéz volt ezeket a reakciókat elviselni, hogy néha inkább azt mondtam, a nevem Brian vagy David, csak hogy elkerüljem a további kérdéseket és a gúnyolódást.

Én az anyukámmal nevelkedtem, Chicago környékén. Sosem volt igazán kapcsolatom az édesapámmal. Az ő felesége, az én mostohaanyám hívott csak fel néha-néha, hogy érdeklődjön felőlem. Úgy éreztem, az édesapám nem igazán akar tudni rólam, és hogy csak egy félrelépés eredménye voltam az életében.

Ezért kialakult bennem egyfajta sértettség és harag. Olyan dolgokat értem el vagy vittem véghez az életemben, amire egy apa büszke lehetne. Közép-Nyugat Amerika mindegyik jelentősebb főiskolájára felvettek, a chicagói újságokban megjelent rólam az önéletrajzom. A mai napig tartok egy sport rekordot a középiskolámban. Azt gondolnánk, erre egy apa büszke lenne, de nem az én esetemben.

Miután leérettségiztem, 10 évig egyáltalán nem beszéltem vele, és nem is terveztem, hogy fogok. Egészen addig, amíg meg nem tudtam, hogy a felesége rákos lett. Akkor a mostohaanyám fia, a féltestvérem hívott fel, hogy közölje velem a híreket, és akkor úgy éreztem, oda kell mennem hozzájuk, támogatni a családomat. Nem tudtam miért, csak azt, hogy ő az apám, ők a családom.

Szóval leutaztam Floridába a temetés után, és az édesapám és a testvérem jöttek elém a reptérre. Mikor meglátott az apukám, úgy üdvözölt, mintha régi barátok lennénk. Ott voltunk hárman, a testvérem, akit 20 éve nem láttam, az édesapám, akivel 10 éve nem beszéltem és nem is láttam, és én. Rendeltünk magunknak kínai kaját, és leültünk meccset nézni. Közben beszélgettünk, de nem a fontos dolgokról. Vittem nekik sört. Ültünk, kezünkben a sörrel, és közben néztük a meccset.

Másnap közösen néztük át a hivatalos okmányokat, amelyeket mint mindent, a mostohaanyukám tartott rendben. A papírok között egyszer csak a kezembe akadt a Massaquoi család családfája. Minden rokonomat felfedeztem rajta, akik Amerikában élnek, sőt még azokat is, akik Libériában, ahonnan a családunk származik. A családfa tetején viszont megláttam a Siaka nevet. Azt a nevet, ami annyi szenvedést okozott nekem a felnövekedésem során, és most ott szerepelt a családfa csúcsán. Megkérdeztem az édesapámat, mit jelent ez a név?

Elmondása szerint élt egy nagyszerű harcos Libériában, aki az összes törzset egyesítette. Az ő nagysága előtt tisztelegve minden generációban, a Massaquoi családban legalább egy fiúnak a Siaka nevet kell adni, fenntartva ezzel a harcos emlékét.

Ahogy ott álltam, abban a pillanatban, tulajdonképpen egyesültem a törzsemmel, a családommal. És akkor megtudtam a nevem igazi jelentését, ami a törzsek egyesítőjét jelenti.

Szószedet

quiet a mouthful – hosszú vagy bonyolultabb név, amit nehéz kiejteni
to stare – bámulni
blankly – kifejezéstelenül
to avoid – elkerülni
inevitable – elkerülhetetlen
scorn – gúny, megvetés
stepmom – mostohaanya
resentment – sértettség, neheztelés, harag
to recruit – felvenni valakit valahová
rushing – az amerikai futballban a labdával előre futó játékos mozgása
record – rekord
to acknowledge – elismerni
to feel compelled – késztetést érezni
game – mérkőzés
to come across – rábukkanni valamire
family tree – családfa
warrior – harcos
tribe – törzs
to carry on – folytatni, tovább
memory – emlék
uniter – egyesítő

Comments are closed.