Mérgező emberek

Mérgező emberek

Mindenki találkozott már legalább egy olyan emberrel az életében, aki folyton csak panaszkodik, semmi se jó neki, és még talán kárörvendeni is szeret. Vagy az a szituáció is biztosan ismerős, amikor egy-két órát eltöltünk valakinek a társaságában, és utána úgy érezzük, minden energiánkat leszívta az illető. A magyar nyelvben erre a típusú személyre használjuk az energiavámpír kifejezést. Ő az, aki a vérünk helyett az energiáinkat emészti fel.

Az angol nyelvben egyenesen mérgezőnek, tehát toxikusnak hívják az ilyen hatást kiváltó emberi viselkedést. Az ellenségesség, a(z érzelmi) manipuláció, vagy az önzőség mind lassan ölő mérgek, hisz sokszor észre sem vesszük, mennyiben járulnak hozzá a kimerültség-érzetünkhöz. Vagy ha tudatában is vagyunk mindezeknek, a határainkat már nehezen húzzuk meg, legyen szó munkahelyi-, rokoni- vagy párkapcsolatainkról.

Erről jut eszembe: muszáj ezt elviselnünk? Meddig „illik” eltűrni az ilyen személyek társaságát? Az egyik amerikai írónak határozott véleménye van a kérdésről, amellyel már régóta foglalkozik. Íme a véleménye, e rövidke bejátszásban, itt: How To Deal With Toxic People I Robert Greene


Ha a témát félretesszük, és az angolra koncentrálunk csak, érdemes megfigyelni, az amerikaiak mennyire hasonlóan ejtik a ‘can‘ és can’t’ segédigéket. Ha nem lenne felirat a videóban, nehéz lenne eldönteni, épp melyik formát használja az író („vajon mire gondolt a költő?”). Ez egyébként még az anyanyelvű embereknek is fejtörést okoz. Főleg a briteknek. Ők teljes nyugalommal visszakérdeznek olyankor, amikor a szövegkörnyezet nem ad ehhez teljes egyértelműséget.


A kisfilm tartalma magyar nyelven

Ha a munkahelyünkön van egy mérgező munkatársunk, esetleg a főnökünk az, aki mérgezően viselkedik , akkor ha van rá lehetőségünk, hogy kilépjünk, illetve elkerüljük az illetőt az iroda egy másik részére vonulva, tegyük meg mindenképpen. Nem éri meg ugyanis még a több fizetés sem azt az áldozatot, amelyet az ilyen munkakörülmény követel meg tőlünk. Az így szerzett lelki sebeinket több év alatt tudjuk majd csak begyógyítani. Egy állás sem ér annyit, hogy tönkretegyen bennünket lelkileg.

Ugyanez igaz a párkapcsolatokra is. Ha nem tudunk kilépni belőle, akkor tegyük szokásunkká, hogy érzelmileg nem vonódunk bele a másik játszmáiba. Nem vesszük magunkra a sértéseit. Amikor egy mérgező ember ezt megérzi, hogy nem tudja többé a „gombjainkat nyomkodni”, tehát kiváltani belőlünk azokat a reakciókat, amiket előtte megszokott, akkor az nagy hatással lesz rá. Nem gyógyítja ki persze az alap viselkedéséből. Őt ugyanis az élteti, ha a másikat felidegesítheti. Hogy képes dühöt és frusztrációt kiváltani a másik emberből. Ez jelenti számára az izgalmat, valami rendellenes módon.

Szószedet

toxic – mérgező
job – munka
to get away from – otthagyni
to quit – felmondani, kilépni egy munkahelyről
office – iroda
to damage – tönkretenni, károsítani
emotionally – érzelmileg
to recover – meggyógyulni, felépülni
abuse – bántalmazás, visszaélés
to develop – kifejleszteni, kialakítani
habit – szokás
detachment – elkülönülés
oddly enough – eléggé különös módon
to sense – érzékelni, megérezni
powerful – erőteljes
effect – hatás
to cure – meggyógyítani
perverted – rendellenes

Comments are closed.