Hogyan kezdjünk idegennyelvet tanulni?

Hogyan kezdjünk idegennyelvet tanulni?

Az angol nyelv elkötelezett rajongói valószínűleg nem ezen a kérdésen rágódnak naphosszat. Ők már túl vannak a kezdeteken, és haladnak előre az úton, amelyre önszántukból léptek. Naponta gyakorolják és csiszolják meglévő nyelvtudásukat, hisz elköteleződtek, és tudják, csak így őrizhetik meg idegennyelvi készségüket.

Szóval, a blangol hűséges olvasói nem biztos, hogy épp a címben feltett kérdésre keresik a választ. Ettől függetlenül úgy gondolom, minden elkötelezett nyelvtanuló számára érdekes lehet, és tanulsággal bírhat az, ha meghallgatja a poliglottok nyelvtanulási módszerét.

Poliglottnak hívjuk azt az embert, aki a saját anyanyelvén kívül 5 vagy annál több idegennyelven beszél folyékonyan.

Hazánkban a tolmácsként dolgozó Lomb Kató volt az egyik legismertebb magyar poliglott. Több, mint 16 idegennyelven értett és beszélt. Sőt többször még fordított is egyik idegennyelvről a másikra. Férfi megfelelője Gál Ottó, aki szintén nyelvzseninek számít. Életében volt olyan év, amely során 6 idegennyelvből tett sikeres, középfokú nyelvvizsgát, teljesen a nulláról indulva.

A magyar hírességek mellett természetesen a világ más országaiban is élnek hozzájuk hasonló, „idegennyelv tudást halmozó” egyének. (Az arányokat tekintve közel hasonlóan csekély számban, mint hazánkban.) Közismertebb képviselőjük Steve Kaufmann, aki kanadai állampolgárságú. Svédországban született, és felmenői még az Osztrák-Magyar Monarchia területén is éltek egy ideig.

20 idegennyelven ért és beszél, de ami még ennél is lenyűgözőbb teljesítmény részéről, hogy a 20 nyelvből több, mint tízet 60 éves kora felett sajátított el.

Számos interjút készítettek vele, elsősorban a módszeréről faggatva őt. Mind az interjúiban, mind pedig az egyik fiával közösen működtetett, nyelvtanulást segítő honlapján (LingQ <– erre többször utal a felvételen) is megmutatja azokat a főbb lépéseket, amelyeket érdemes minden kezdőnek kipróbálni: Steve Kaufmann: My Method for Learning Languages from Scratch

Íme a poliglott tanácsai 8 pontba szedve:

1. lépés: Először is vegyünk egy olyan nyelvkönyvet, amely teljesen kezdő, autodidakta nyelvtanulóknak készült! (Magyarországon is kaphatóak az Assimil, francia könyvkiadó A6-os, kicsi formátumú zsebkönyvei, melyek a ‘Kapd elő!” címre hallgatnak, és kezdő nyelvtanulóknak szólnak.) Természetesen bármilyen más könyv is jó, ami összefoglalja az adott nyelv nyelvtanát, valamint alap szókincsét, 12-20 fejezeten keresztül. Tartalmaz rövidebb párbeszédeket, és elérhető hozzá hanganyag is.

2. lépés: Ha beszereztük a könyvet, vegyük át az egészet, elejétől a végéig! Nem kell megtanulnunk. Sőt, az sem baj, ha a könyv végeztével nem sok mindenre emlékszünk majd belőle. Ez ne is legyen elvárásunk. A lényeg, hogy kapjunk valamiféle átfogó ismeretet az adott idegennyelvről, nyelvtanának szerkezetéről, vázlatosan.

3. lépés: Keressünk magunknak egy olyan videót vagy felvételt, amely kezdő nyelvtanulóknak szól, tehát egyszerű szövegezésű, és pontos felirat is tartozik hozzá! Lehetőleg ne legyen hosszabb 30 másodpercnél. (Az is jó, ha egy hosszabb felvételből hallgatunk meg 30 másodpercnyit.)

A hallgatás mellett kapcsoljuk be az idegen nyelvű feliratot, és kövessük azt az elhangzottakkal együtt! Ennek a technikának az alkalmazásával felismerjük majd és ki is tudjuk keresni az adott szavak, kifejezések jelentését a szótárból. Illetve kialakítja az írott forma és az annak megfelelő hangalak közötti kapcsolatot az agyunkban.

Ha csak hallunk valamit, akkor nagyon kicsi az esély arra, hogy a későbbiekben emlékezzünk rá. Viszont, ha leírva is látjuk elégszer a hozzá kapcsolódó hangalakkal együtt, máris könnyebben jegyezzük meg.

4. lépés: Az első 1, 2, 3 hónapban többször is hallgassuk meg ezeket az általunk választott hanganyagokat! (A kezdő nyelvtanulóknak készült könyvekhez tartozó audio felvételek közül is válogathatunk.) Mivel egy számunkra teljesen ismeretlen nyelven elhangzott szöveg tartalmát próbáljuk megfejteni, kezdetben még semmiképp sem lesz unalmas ugyanazon szöveg folyamatos ismétlése, hisz a szótározás után sem biztos, hogy mindent megértünk belőle. Tehát ezen a szinten még nem szükséges az érdeklődésünknek megfelelő tartalmat választani.

Kezdetben a kiszótárazott szavakat, kifejezéseket, szókapcsolatokat kiírhatjuk szókártyákra (egy darab cetlire). Ezeket többször is átvehetjük, hogy megragadjanak az elménkben.

5. lépés: Amikor már eltelt 2-3 hónap, és folyamatosan gyakoroltuk a 4. lépésnél leírtakat, onnantól át kell térnünk a tartalmilag minket érdeklő hanganyagok hallgatására és olvasására a feliratukkal együtt. Kis idő elteltével ugyanis lankadhat a motiváltságunk, ha olyan idegen nyelvű szövegek jelentésének megfejtésével bíbelődünk, amelyek tartalmilag untatnak. Tehát minél előbb el kell kezdenünk az érdekfeszítő témák utáni kutatást. Steve például annak az országnak a történelmét bemutató könyveket szokta e célból tanulmányozni, amelynek nyelvét aktuálisan igyekszik megérteni.

Sokan azt vallják, egy idegennyelv elsajátításának kezdetén muszáj megtanulni legalább azt az 1000 szót, ami leggyakrabban fordul elő az adott nyelvben. Azonban ez az „alap szókincs” így is, úgy is előjön majd bármilyen téma kapcsán, ezért nem szükséges ezt a tanácsot követnünk – vallja Steve.
A lényeg abban rejlik, hogy „rákattanjunk” az adott nyelvre.
Ahogy megtapasztaljuk az érzést, milyen jó dolog egy idegen nyelven olvasni és közben hallgatni azt, fenntartja majd bennünk a kellő motivációt a folytatáshoz.

6. lépés: Amikor pedig már kezdjük érteni az elhangzottakat, akkor következhet az újabb lépés: megfigyelni azokat a szókapcsolatokat, kifejezéseket, kulcsszavakat, amelyek többször előfordulnak az elhangzottakban.

A mai világban kiváló lehetőség, hogy szinte bárhol és bármikor hallgathatunk idegen nyelvű beszédet. Akár házi munka, akár utazás közben. (Van, akinek az jön be, ha a hallgatással párhuzamosan valamilyen más tevékenységet is végez. Steve például erre esküszik. Neki így könnyebb az összpontosítás. Valakinek pedig az, ha leül egy nyugodt helyre, és csak arra koncentrál egyedül.)

Ahogy egyre jobbak leszünk a szövegek megértésében, és már arra is tudunk figyelni, hogy milyen szókapcsolatok milyen helyzetekben bukkannak fel, újabb szintet léphetünk.

8. lépés: Tehát: az első 2-3 hónap után, következik 4-5 hónap hallgatás + olvasás. Majd pedig indulhat a beszéd. Ahogy elkezdünk beszélni, kiderül számunkra, hogy hol vannak a hiányosságaink. Ha nyelvtanárhoz járunk, akkor tőle is kapjuk majd a visszajelzéseket ezzel kapcsolatosan.
Tehát nagyon fontos, hogy 7-8 hónap után induljunk el a beszéddel, és egy héten legalább egyszer vagy kétszer egy órát beszéljünk.

Steve szerint egy új nyelvet egy év alatt meg lehet tanulni akkor, ha napi bő egy órát foglalkozunk az elsajátításával. Ő elsősorban hallgatja az idegennyelvű tartalmakat. Esetleg néhány feleletválasztós feladatot old meg a célnyelven.

Szószedet

from scratch – nulláról indulva
to subscribe – feliratkozni
Slavic language – szláv nyelv
intend to do – szándékozik megtenni
starter book – könyv kezdőknek
overview – áttekintés
chapter – fejezet
dialogue – párbeszéd, dialógus
explanation – magyarázat, értelmezés
predominantly – elsősorban
to get a sense of something – megérteni valamit
to get someone’s feet wet – kifejezés: először kipróbálni valamit, belekezdeni valamibe, lassan, lépésről lépésre
interesting content – érdekes tartalom
to look up – utánanézni (például szavakat kikeresni a szótárból)
powerful – erős, hathatós
transcript – átirat, felirat
to struggle – küzdeni, vívódni valamivel
to record – felvenni, rögzíteni hanganyagot
tutor – oktató
often enough – elég gyakran
visual – vizuális, látható
initial period – kezdeti szakasz
boring – unalmas
to do not get it – nem érteni
blur – homály
flashcard – szó- vagy kifejezések tanulásához használható kártya
gradually – fokozatosan
to progress – fejlődni, haladni
related to – valamihez kapcsolódó
to show up – előjönni, megjelenni
to get hooked on – valamibe beleszeretni
toehold – megkapaszkodási lehetőség átvitt értelemben
initially – eleinte
grind – nehéz munka
authentic – hiteles, valódi, eredeti
newscast – hírösszefoglaló
all of a sudden – váratlanul, hirtelen
expression – kifejezés
keyword – kulcsszó
to do the dishes – elmosogatni
vocabulary – szókincs
report – jelentés, visszajelzés
to increase – növelni, fokozni
attentiveness – figyelem, odafigyelés
sufficient – elegendő
to maintain – fenntartani
level of focus – figyelem szint
whenever – bármikor
to undertake – belefogni
Turkish – török nyelv

Comments are closed.