Furcsa érzéseink

Furcsa érzéseink

Szorongás, nyugtalanság, idegesség. Érzések, melyek néha csak úgy megjelennek, egyik percről a másikra, látszólag különösebb előzmény nélkül. Azért írom, hogy látszólag, hisz érzelmeink mindig valaminek a hatására alakulnak ki. Csak nem mindig vagyunk tudatában annak, minek köszönhetjük a kellemetlen állapotot. Amíg az éhség vagy a fáradtság áll a háttérben, addig viszonylag egyszerű a helyzetünk. Olyankor könnyen tudunk segíteni önmagunkon. De mi van akkor, amikor negatív gondolatok kapnak szárnyra az elménkben, majd elszabadul a gyeplő, és már nem tudjuk, mit tegyünk vagy gondoljunk ahhoz, hogy rövid időn belül visszatalálhassunk belső békénkhez.

Ezzel a nehézséggel kivétel nélkül, mindannyian küzdünk. Olykor csak pár percig, néha viszont több órán át. Ki gyakrabban, ki kevésbé gyakran. Ez a létezésünk velejárója. Együtt kell vele élnünk. Azonban nem mindegy, milyen formában. Van ugyanis módszer a hirtelen felbukkanó, rossz érzések rövid időn belüli átformálására, illetve megfelelő kezelésére. Nem feltétlenül kell szenvednünk ezen terhek szorongató nyomásától.

Könyvek, blogok, weboldalak, You Tube videók foglalkoznak a témával. A külföldi források között szétnézve Mel Robbins amerikai motivációs előadó videós „útmutatói” talán a leglényegretörőbbek. Szóhasználatukban szintén egyszerűek. Mel maga is éveken át küzdött pánikrohamokkal, valamint erős szorongással. Kezdetben gyógyszeres kezeléssel próbálta elviselhetővé tenni tüneteit. Majd számos tudományos publikáció, valamint pszichológusok által végzett vizsgálatok eredményeinek áttanulmányozását követően, megfogalmazódott benne a valódi megoldás.
Saját bevallása szerint, a jogi egyetem elvégzése fejlesztette ki benne azt a képességet, hogy az általa olvasottak lényegét egyszerű, mindenki számára érthető módon tudja átadni. A nevéhez fűződő ‘5 másodperces szabály’, melyről már tettem említést egy korábbi bejegyzésemben, Mel véleménye szerint is badarságnak tűnhet. Azonban volt már olyan ember, akit az öngyilkosságtól mentett meg.

Szóval érdemes rászánni pár percet a most következő videójára is, hátha új megvilágításba helyez néhány dolgot, főleg most, a Covid idején. Vagy akár csak megtanulni belőle néhány angol kifejezést, mely további ismeretek megszerzéséhez segíthet hozzá: Waking up feeling anxious? 6 steps to managing morning anxiety

A videó tartalma magyarul

Jó reggelt! Halkan beszélek, mert a lányom még alszik. Ma reggel nyugtalanul ébredtem. Nálam ez azt jelenti, hogy amint felébredek, a szívem nagyon gyorsan ver. És az az érzésem támad, hogy valami nem stimmel. Jól ismerem ezt az állapotot, hisz évtizedekig küzdöttem vele.
Mostanában már nem jön elő gyakran, de amikor felbukkan, azonnal visszaránt a régi időkbe.
Szóval úgy gondoltam, felveszem a telefonommal, és megmutatom, mit csinálok ilyenkor – kezdi a bevezetővel videóját Mel.

1.
Az első szabály az, hogy semmilyen körülmények között ne maradjunk ilyenkor az ágyban, miután felébredtünk, és rossz érzéseink támadtak. Használjuk az 5 másodperces szabályt, számoljunk vissza 5-től 1-ig, majd szálljunk ki az ágyból. Ha ez sikerült, akkor kezdhetünk felöltözni. Ha azzal is megvagyunk, mozgassuk meg magunkat, így az érzelmeinket is megmozgatjuk, amitől aztán a gondolataink rendeződnek, és így a hangulatunk is javul.
Egyik dolog hozza magával a másikat. Az első tehát az, hogy keljünk fel!

2.
Emlékeztessük magunkat arra, hogy rendben vagyunk! Beszéljünk vissza a nyugtalanságnak, szorongásnak.
Például megkérdezhetjük magunktól: miért vagyok ideges? Én például azért, mert itt vagyok Los Angeles-ben – mondja Mel. A lányomat költöztetjük vissza. Most kezdi majd a másodévet a főiskolán. Hiányozni fog nekem. Ma utazom haza, és szomorú vagyok, hogy itt kell hagynom. Minden búcsúzás, vagy átmeneti állapot kihozza belőlem ezt a félelmet, és bizonytalanságot. Mert a szorongás egyre csak rosszabb lesz, ha engedjük az elménknek a negatív gondolatok ismétlését.
Ezért folyamatosan azt mondom magamnak: biztonságban vagyok, és a lányom is. Minden rendben van. Az is normális, hogy szomorúnak érzem most magam. Pár hónap múlva újra látni fogom.
Ennek hatására a szorongás egyszer csak kezd elmúlni.

3.
Vegyük fel az edzőruhánkat! Igen, ahogy felkeltünk, és elindult a napunk, vegyük fel a tréningruhánkat!  

4.
Aztán ágyazzunk be! Én is bevetem az ágyamat, amint végeztem ennek a videónak a felvételével – mondja Mel. A lányom még alszik. Viszont én akkor is megcsinálom a magam térfelén az ágyat, annak ellenére, hogy ő is ott van még. A sajátomat mindig magam intézem. Ez egy kis fogadalom, amit betartok. Ugyanis amikor megcsinálom az ágyamat, azzal megajándékozom magamat. Oda fogok lefeküdni majd, szép helyet biztosít számomra az alváshoz, és az álmaimhoz. Még ha most szállodában is vagyok, akkor is megteszem. Mert ez egy szokás. A szokások pedig nagyon jó rendszerbe foglalják az életünket. A jó szokások erős alapot teremtenek.
Tehát esetemben azzal, hogy megvetem az ágyamat, az agyam érzékeli, továbbra is megvan az életemben az a dolog, amit minden nap elvégzek, még ha most szorongok is éppen.

5.
Megmozgatom magamat. Itt nincs jógamatrac, de nem gond. Idejövök, ehhez a fa padlóhoz – mutat egy másik helyiség padlójára Mel, átsétálva oda – , és jógázok. Mert a testmozgás kimozgatja a szorongást.

6.
A jóga után pedig leülök, és megmozgatom az elmémet. Ez az utolsó dolog, amit tenni fogok. Általában ezt úgy csinálom, hogy ‘5 másodperces naplót’ írok. Viszont ma reggel inkább „agykiürítést” fogok végezni. Előveszek ehhez egy papírt. Nem kell különlegesnek lennie, én például ezt fogom használni, itt a kezemben. Most tehát minden egyes dolgot le fogok rá írni, ami csak az elmémben jelen van ebben a pillanatban.

Nem szabad megengednünk, hogy az aggodalom nyomást gyakoroljon ránk! Amikor ezek a kellemetlen pillanatok felbukkannak, akkor szembe is nézhetünk a negatív gondolatainkkal. Akár akkor, amikor reggel felébredünk, és megrohamoznak, ahogy engem is most itt, Los Angeles-ben. Akár éjszaka, vagy esetleg napközben.

Az aggódás az élet természetes része, és ha van egy egyszerű folyamat, melynek segítségével csak szimplán találkozhatunk magával az érzéssel, és megszólíthatjuk az azonnali reagálás helyett, akkor megtapasztaljuk majd a különbséget, mennyivel egyszerűbb így kezelni az élet nehézségeit, valamint az akadályokat az utunk során.
Ez egy elképesztő képesség!

Szószedet

quietly – csendesen
anxious – nyugtalan, aggódó
to race – száguldani
anxiety – nyugtalanság, aggodalom
decade – évtized
to come around – előjönni, megjelenni
first of all – mindenekelőtt, először is
to lay – feküdni
emotion – érzelem; izgatottság
mind – elme
mood – hangulat
to lead – vezetni, irányítani
rule – szabály, előírás
to remind – emlékeztetni
to move – költözni
sophomore – másodéves hallgató
college – főiskola
transition – átmenet
fear – félelem
unsteadiness – bizonytalanság
to allow – megengedni
exercise clothes – testedzéshez ruha
my side of the bed – az én oldalam az ágyon
to make the bed – bevetni az ágyat
habit – szokás
pattern – szerkezet, mintázat
solid foundation – szilárd alap
yoga mat – jóga matrac
wood floor – fapadló
to do some yoga – jógázni
journal – napló
brain dump – az agy szemétmentesítése
fancy – elegáns, díszes
to hijack – eltéríteni; kifosztani
companion – társ
to react – reagálni
to respond – válaszolni
profound – alapos, beható
ability – képesség
roadblock – útakadály
obstacle – akadály
highway – autópálya

Comments are closed.