Egy lerágott csont

Egy lerágott csont

Vannak olyan témák, amelyek időről-időre felbukkannak. Újra és újra átrágjuk őket. Cikkek, műsorok (vagy épp blog bejegyzések) szólnak egy-egy olyan kérdés megvitatásáról, amit már százszor hallottunk. Ebbe a csoportba tartozik a következő videó témája is. Függőség az okostelefonunktól, és annak káros hatásai. Digitális detox egy hónapon át.

Van értelme lerágni ezt a csontot még egyszer? Főleg, hogy a videó dátuma szerint ez a téma már 2016 óta él, mégsem látni előrelépést. Vajon változik attól valami, ha valaki megnéz egy ilyen videót? Valószínűleg nem sok minden. Pontosabban esetünkben talán mégis.

Hiszen miután meghallgattuk az angol nyelvű eszmefuttatást, újra átismételhetjük az ehhez a témához kapcsolódó angol kifejezéseket. Vagy tanulhatunk új szavakat, szókapcsolatokat, mondásokat. Meghallgathatunk egy brit akcentussal beszélő, angol hölgyet. És persze ki tudja, még az is előfordulhat, hogy a fordítás végéhez érve megfogadjuk egy-két jó tanácsát, vagy csak elgondolkodunk a hallottakon. Ki-ki ahogy jónak látja.

Rendhagyó módon, a videó alatti részben, a leírásnál találunk még egy hosszabb összefoglalót is, szintén angol nyelven. Ebben egyesszám harmadik személyben írják le a ‘Get The Gloss’ weboldal főszerkesztője, Susannah Taylor felvételen hallható monológját. Ennek mintájára megpróbálkozhatunk mi is az elhangzottak visszamondásával. Mintha elmesélnénk egy ismerősünknek, amit a videóban hallottunk, vagy amit fontosnak tartottunk kiemelni belőle. Ha pedig bárhol megakadnánk, segít a leírás a folytatásban. Esetleg új megoldást kínál egy-egy gondolat angol megfogalmazásához. Szóval egy lerágott csontból máris fejedelmi vacsorát varázsoltunk magunknak. Ez ám a művészet!
A videót itt lehet megnézni: Digital Detox: the art of switching off (Editor’s Vlog) | Get The Gloss

A pár perces videó tartalma magyar nyelven

Susannah Taylor a ‘Get The Gloss’ internetes oldal főszerkesztője, kitűzött magának egy célt. Egy hónapig megpróbál digitális méregtelenítést végezni. Ironikus módon erről épp egy netes videón keresztül beszél a követőinek. Emellett tisztában van azzal is, hogy munkatársaival együtt, sok más emberhez hasonlóan ők szintén a digitális világba próbálják bevonni követőiket a honlapok működtetésével. Mindezek tudatában mégis fontosnak tartja az okos eszközök mértékletes használatát. Ezért elhatározta, egy hónapon keresztül íméljeit naponta csak előre meghatározott időpontokban próbálja majd megnézni. A Facebook-ot pedig egyszer, az Instagram-ot reggel és este szintén csak egy-egy alkalommal fogja engedélyezi magának. Szóval megpróbálja telefonját nem ellenőrizni minden egyes másodpercben.

E kihívás vállalásának gondolata akkor fogalmazódott meg a fejében, amikor a napokban azon kapta magát, séta közben egyfolytában a telefonját figyeli, vagy azon Facebook-ozik. Néha még a mellékhelyiségbe is magával viszi az eszközt. Úgy érzi, a kezének a meghosszabbítása lett az okostelefonja. Annak ellenére, hogy szeretné, kövessük továbbra is a honlapját, és látogassuk gyakran, azt mondja, nem kell azért a nap 24 óráját a mobilunkkal tölteni.

Ő például az íméljeit reggel, délben és este a vacsoránál is megnézi még, ami nem normális dolog, úgy látja. Arianna Huffington egy könyvét ajánlja a figyelmünkbe, melynek címe: Thrive (=gyarapodás, virágzás). Arianna a hatalmas internetes hírportál, a ‘The Huffington Post‘ vezetője volt, aki annyira túlhajszolta magát, hogy egy napon elájult a kimerültségtől, és irodájában az arcát az íróasztalába ütötte, majd pedig a padlóra esett. Annak ellenére, hogy továbbra is működtet internetes weboldalakat, nagyon fontosnak tartja, hogy időnként tényleg félretegyük a telefonunkat. Könyvében úgy utal az emberekre, mint sétáló digitális halottakra.

Susannah pedig teljesen egyetért vele. Legutóbb, amikor végigment az utcán, és nem nézte a saját telefonját, azt vette észre, hogy a környezetében viszont mindenki más csak azt követte. Egy-egy telefonba merült ember pedig még felháborodottan ki is kelt magából, amikor egy kocsi elé kilépve az rádudált, vagy majdnem elgázolta. Pedig nem szabad elfelednünk, az a környezet a valós, ami körbevesz minket, nem pedig a digitális világ.

Susannah a közösségi média használatát is fontosnak tartja korlátozni. Ha csak a saját iparágát nézi, azt látja, hogy szakmai végzettséggel nem rendelkező emberek adnak másoknak táplálkozási tanácsokat, amire aztán sokan ráugranak. Pedig azok egyáltalán nem biztos, hogy megfelelőek mindenki számára.

Véleménye szerint a közösségi média okozza a FOMO jelenséget is. ‘Fear Of Missing Out’ (= félelem, hogy kimaradok valamiből). Amikor valaki a barátai képeit nézegeti a közösségi médiában, és azt látja, az illető jobban él, mint ő, ez a szemlélőben feszültséget, rosszabb esetben még depressziót is kiválthat.

Arianna Huffington korábban említett könyvében azt javasolja, kapcsoljuk ki a telefonunkon az értesítéseket. Ne a telefonunk „mondja meg”, mikor „kell” ránézzünk, hanem mi döntsük el, a nap mely részében fogjuk ezt megtenni. Ezzel természetesen Susannah is egyetért.

Egy nemrég megjelent felmérés szerint többségünk napjában két órát tölt el csak azzal, hogy a telefonján pörgeti a közösségi felületeket, céltalanul, nem ritkán teljesen idegen emberek nyaralási képeinél kikötve. Ez több, mint furcsa. Ki kell szakadnunk ebből, és vissza kell térnünk a való világba. Ki kell szakadunk a folyamatos digitális csevegés bűvköréből – mondja Susannah.

A felmérés szerint többségünk még az ágyban is „pörgeti” a telefonját, ami aztán végképp rossz döntés részünkről. A képernyő fénye káros, illetve a telefon egyébként is negatív energiákat bocsát ki, ami miatt nem jó, ha a közelünkben helyezzük el. Susannah emiatt a telefonját már távol tartja a hálószobájától. Azt viszont saját magán is észleli, hogy amióta belekezdett a „digitális méregtelenítésbe”, napjában többször is meg kell állítania magát, hogy ne lépjen a telefonjához automatikusan ellenőrizni azt. Rájött, mennyire függővé vált a készüléktől.

Ez nem jó példa a gyermekeinek sem. Tudja, milyen függőséget tud kialakítani egy tablet vagy egy okostelefon. Amint valamelyikhez hozzájutnak gyermekei, órákra beszippantja őket az eszközökön keresztül elérhető digitális világ.

Úgyhogy Susannah most meghúzza a határokat a családban. Szabályozza az okos eszközök használati idejét és módját. Szerinte mindenképpen szükség van erre, ha nem akarjuk az eszünket veszteni, vagy végleg felszámolni az emberek közötti, valódi kapcsolatokat.

Szószedet
product – termék
challenge – kihívás
digital detox – digitális méregtelenítés
digital means – digitális eszköz
to realize – rájönni valamire
utterly – teljesen, végképp
to be addicted to – függeni valamitől
to pull somebody in – behúzni valakit
to limit – korlátozni
to check – ellenőrizni, ránézni valamire ellenőrzés céljából
incessantly – szüntelenül, állandóan
wake-up call – ébresztő, figyelem felhívás átvitt értelemben
loo – WC, mellékhelyiség
extension – meghosszabbítás
arm – kar
to turn off – kikapcsolni (egy készüléket)
human being – emberi lény
amazing – nagyszerű, csodálatos
to thrive – virágozni, gyarapodni
burnout – kiégés
to smack – ütni
exhausted – kimerült
to pass out – kidőlni a kimerültségtől
to withdraw – visszavonulni
quote – idézet
dead – halott
cross – haragos, felháborodott
to beep – dudálni
to run over – elütni valakit autóval
reality – valóság
social media – közösségi média
to dish out – kitálalni
advice – tanács
nutrition – táplálkozás
to be qualified – képzett
to be hooked on something – (szleng) valamire rákattanni
necessarily – szükségszerűen
anxious – nyugtalan, szorongó
depressed – lehangolt
notification – értesítés
to be in charge of – valamiért felelni, felelősséget vállalni
to scroll – érintőképernyőn pörgetni ujjunkkal az oldalakat; görgetni
weird – furcsa
strange – furcsa
constantly – állandóan, folyamatosan
apparently – nyilvánvalóan, láthatóan
to ban – megtiltani
to emit – kibocsátani
subconscious – tudatalatti
habit – szokás
allowed – megengedett
to draw in – bevonódni valamibe
to restrict – korlátozni
to curb – megfékezni

Comments are closed.