3 kérdés, 3 válasz

3 kérdés, 3 válasz

Manapság már Magyarországon sem ismeretlenek az önsegítő, személyiségfejlesztő könyvek, vagy az emberi reakciók kiváltó okait fürkésző kiadványok.
Az utóbbi években megjelentek a ‘coach‘-ok is, akik legelőször talán csak a vállalatvezetőknek, üzletembereknek nyújtottak segítséget az elakadásaik feloldásában. Mostanra viszont már szinte bárki igénybe veheti szolgáltatásaikat, ha útmutatásra, segítségre lenne szüksége.

Egy rövid ideig tagja voltam Szendrei Ádám Tudástár nevű online klubjának. (Ádám marketinget tanult a főiskolán, majd pénzügyi tanácsadóként dolgozott néhány évig. Aztán elindította saját vállalkozást, és létrehozta a Tudástárat.) Ezen az online elérhető helyen, sok videós mesterkurzus mellett helyet kapott egy olyan adatbázis is, amely számos önsegítő, és önmotiváló könyv rövid kivonatát tartalmazza.

Ádám a könyveket elolvasta – melyek javarészt angolul íródtak -, majd a lényegüket összefoglalva, elkészítette azok magyar fordítását. (A magyar szöveget hangoskönyvként is meg lehet hallgatni az összegzés mellé csatolt fájl lejátszásával.)

Egyébként a ‘Blinkist‘ nevű, német weboldal ugyanezen a módon készít hasonló kivonatokat a legkülönbözőbb témájú, idegen nyelvű könyvekről, többek között angolul is. Részben ingyenes a szolgáltatásuk, és nagyon jó lehetőséget kínál arra, hogy olvasás közben meghallgathassuk a szavak kiejtését mondatokba fűzve. A folyamat során agyunk összekapcsolja a leírt szót annak kiejtésével, ami az angol nyelv elsajátításánál alapvető fontosságú. Ennek köszönhetően a későbbiekben, amikor újra meglátjuk, már tudni fogjuk, hogy kell kiejteni.

Visszakanyarodva Ádámhoz és az általa olvasott könyvekhez. Egy dolog azonnal feltűnt, ahogy végiggörgettem a Tudástárban szereplő szerzők és kiadványaik listáját. Mindegyik (vagy legalábbis jelentős részük) amerikai származású.

Az USA jellemzően mindenben egy kicsivel (vagy néhány esetben sokkal) előrébb tart nálunk. Természetesen vannak dolgok, melyekben nem érdemes őket követni. Azonban vannak olyanok is, melyekben igen.
Ilyen szerintem az önsegítő terület, ahogy ezt az Ádám Tudástárába összegyűjtött szerzők száma is mutatja.

És itt jön a képbe az angol nyelv megértésének a jelentősége.
Amikor gimnazista voltam (a kilencvenes évek végén), az ottani nyelvtanárom kijelentette, az angol nyelv ismerete a jövőben létfontosságú lesz. Akkor még bele sem gondoltam, milyen formában vagy mihez lesz létfontosságú.

Most viszont, hogy már felnőtt vagyok, teljesen értem, mire célzott akkor. Ha nem is lett létfontosságú, de az élet számos területén sokkal könnyebben tud eligazodni az, aki érti ezt az idegen nyelvet.
Mert bár nagy segítség, ha akár Szendrei Ádám munkája révén elolvashatjuk a külföldi szerzők alkotásait saját anyanyelvünkön, mégis sokkal-sokkal több dolog elérhető, ha a saját tudásunkra támaszkodhatunk.

Ma a ‘You Tube’ segítségével akár azonnal megláthatjuk, meghallgathatjuk az adott könyv szerzőjét. Nézhetünk vele készült interjúkat. Olvashatunk az életéről. És így még könnyebben el tudjuk dönteni, mennyire hiteles vagy szimpatikus számunkra.

Szóval előre! Tanuljuk a nyelvet! Mert megéri az erőfeszítést.
Mint mindenben, a befektetett munka idővel itt is meghozza a gyümölcsét.


És akkor jöjjön ismét egy személyes kedvencem, Mel Robbins, akiről már készítettem korábban egy bejegyzést.
Talán nem meglepő módon, ő is amerikai, és jogászból lett az internet egyik „coach”-a. Nemrég újraindította a, ‘What the Mel!‘ című sorozatát. Ebben a követői által feltett kérdésekre ad válaszokat, az életben megjelenő problémáikkal kapcsolatosan.

A sorozat első részét választottam ide most, melyben 3 kérdésre ad választ női hallgatóinak:
Episode 1: Following Your Dreams, Dealing with Interruptions, and Motivation to Exercise

A videó fordítása

1. kérdés
Tonisha, első generációs egyetemi, végzős hallgató, nemsokára (reményei szerint) végez a jogi karon is. Azért fordult most Mel-hez, mert az édesanyját nemrég vesztette el, tüdőrák miatt, és ez az esemény nagyon megrázta. 3 éves kora óta arról álmodott, hogy egy nap ügyvéd lesz. Még kölcsönt is felvett ennek eléréséhez, és megfogadta, ő lesz az első a családban, aki diplomát szerez.

Azonban a gyász most minden lelki erejét fölemésztette. Már a jogi végzettség kapujában áll, de elbizonytalanodott. Az anyukájától többé nem tud tanácsot kérni, ezért fordult Mel-hez. Mit tegyen? Folytassa, és fejezze be a jogi egyetemet? Vagy lépjen ki?

Mel válasza:
Először is nagyon örül, hogy Tonisha őt találta meg a kérdésével. Az első, fontos mondat, ami megfogta a levelében, az az, hogy már nem kérdezheti meg az édesanyja véleményét, épp egy ilyen helyzetben, amikor azonnal hozzá fordulna tanácsért.

Mel szerint ez nem igaz. Az édesanyja továbbra is itt van vele. Ha becsukja a szemét, és rá gondol, majd felteszi a kérdést neki, biztos benne, hogy megkapja rá a választ tőle.

Mel szintén édesanya, így tudja, minden anya azért él-hal, hogy láthassa a gyermeke álmainak megvalósulását.
A válasz pedig biztosan az, hogy folytassa, és ne adja fel!
Eddig is büszkévé tette az anyukáját, és továbbra is azzá fogja. Bár fizikailag már nem lehetnek együtt, viszont lélekben érezheti az útmutatását, a véleményét.

Még egy dolog az álmokkal kapcsolatban.
Ha Tonisha vágya ici-pici kora óta az volt, hogy ügyvéd legyen, az sokat jelent. Annyit biztosan, hogy a DNS-ébe lett kódolva. Az álmok nagyon egyéniek, és mélyen gyökereznek bennünk. Tonisha esete is ezt mutatja.

Nincs rá magyarázat, miért akart jogász lenni, egyszerűen csak húzta valami arrafelé. Ezt fontos megérteni! Mert ha feladjuk az álmainkat, azok kísérteni fognak. Nincs igazából választási lehetőségünk.
Ezért dolgozott egész életében, ezt akarta mindig. Nem lehet ebből csak úgy kilépni.

Tonisha-nak ebben a helyzetben két dolgot kell tennie – folytatja Mel.
Az egyik, hogy egyrészt törődik önmagával, és segít magán a gyász feldolgozásában, ami érzelmi hullámokkal jár. Szorongással, kiborulásokkal, kétségekkel, és még számos, más érzelemmel.
A másik dolog pedig az, hogy folytatnia kell. Be kell fejeznie a jogi iskolát, és megszerezni a diplomát.

Ez egy személyes álom, és ha feladja most, mindig bánni fogja, egész életében.
Tehát az álma és az édesanyja emléke miatt is folytatnia kell. Mert egy nagyszerű jogász lesz belőle! És nagyszerű élete lesz.

A másik, amit meg kell tennie, hogy bemegy a dékánhoz, és elmondja neki, min megy most keresztül. Egy kis időt kell kérnie, önmagának a felépüléshez. Ez teljesen más, mint otthagyni az egyetemet. Ezzel csak biztosítja azt, amire épp ebben a helyzetben szüksége van.

Mel természetesen nem adhatja meg a választ Tonisha kérdésére.
Saját magának kell rájönnie, hogy ebben a helyzetben mit kell tennie ahhoz, hogy megbirkózzon a gyász folyamatával. Én csak könyöröghetek, hogy ne add fel az álmodat – folytatja Mel.

Szóval, mindenképpen várja Tonisha jelentkezését, miután befejezte az egyetemet, mert szeretné megünnepelni őt!
És külön értékeli, hogy hozzá fordult egy ilyen fontos, és nagyszerű kérdéssel.

2. kérdés
Legyen valaki női vezető egy nagy vállalat élén, vagy akár egy baráti társaság női tagja, sokan kérdezik Mel-től, hogy lehet elérni azt, hogy miközben beszélünk, ne tudja átvenni a szót a másik fél tőlünk?

Mel válasza:
Tehát mit tegyél, amikor egy megbeszélésen félbeszakítanak a mondandód közben?
Először is a legfontosabb megérteni azt, hogy ez nem csak rád igaz – mondja Mel. Ez minden nővel megtörténik világszerte.

Kutatásokkal is bizonyították, hogy még a legfelsőbb bíróság női tagjait is többször félbeszakítják, mint a férfi tagokat.
Lényeges, hogy nem szabad ezt személyes támadásnak venni, viszont fel kell lépni, és egy kis „egyéniséget kell vinni” a helyzetbe.

Semmiképp sem szabad egy legyintéssel elintézni, hogy úgyis mindig félbe fog szakítani egy férfi, nem teszek ellene semmit.
Először is, a jelenlétünk a munkahelyünkön igenis számít. Látszódnunk kell ahhoz, hogy észrevegyék, és tudjanak a közreműködésünkről.

A hely, ahol a legjobban szem elé kerülhetünk, a személyes megbeszélések (meeting-ek), vagy az online megtartott videó konferenciák. Ha ezek során folyamatosan félbeszakítanak, akkor a közreműködésünkről nem fognak tudni, és nem is fogják értékelni azt.

Mindenkinek a saját felelőssége és feladata, hogy megfelelően láttassa magát a munkahelyén. A kutatások is azt mutatják, hogy a munkahelyi láthatóságunk határozza meg, előléptetnek-e, vagy kapunk-e épp fizetésemelést.
Ezért is fontos, hogy kezeljük ezt a helyzetet.

A teendő tehát a következő, legfőképp ha félénkek vagy zárkózottak vagyunk.
Mel azt szeretné, hogy véssük az eszünkbe: nekünk is van mondanivalónk, a mi közreműködésünk is számít.
És ha félbeszakítanak, harcolnunk kell a meghallgatásunkért, még akkor is, ha nem tűnik ez számunkra annyira fontosnak.

Az embereket körülöttünk meg kell „nevelni”, hogy többet ne szakítsanak félbe minket.
Mel felteszi a kérdést: róla el tudjuk-e képzelni, hogy valaki már félbeszakította-e valaha egy üzleti megbeszélése során? Ugye nem? És miért vajon? Azért, mert ő megedzette magát, hogy ez ne fordulhasson elő.
Ugyanezt mi is megtehetjük.

Az első tippje a következő:
Fogalmazzuk meg előre a válaszunkat az adott szituációra – mert ha felkészülten megyünk egy helyzetbe, akkor sokkal sikeresebbek leszünk. Milyen dühítő, amikor úgy jövünk ki egy megbeszélésről, hogy ismét többször is a szavunkba vágtak, és utólag megbántuk, hogy ezt és ezt nem mondhattuk el.

Tehát itt van néhány további javaslat, amit Mel maga is alkalmaz ezekben a szituációkban:
Mindig félbeszakítanak? Annyi baj legyen, folytassuk tovább a beszédet. Komolyan. Beszéljünk tovább!
És ami még működik ilyenkor, ha elkezdünk hangosabban beszélni, miközben kicsit előre is dőlünk.

Így egyértelmű lesz a másik fél számára, hogy még nem végeztünk. A virtuális térben, online, ez egy kicsit furcsa lehet persze, a különböző rendszerek működése miatt, de a lényeg, hogy hajoljunk előre, és beszéljünk.
Ha félünk ezt a munkahelyünkön megtenni, akkor gyakoroljunk családi körben.
Amikor a férjünk, gyermekünk, szobatársunk félbeszakítana, folytassuk a beszédet. Így felkészültek leszünk arra, amikor a munkahelyünkön történik meg velünk ugyanez.

Aztán, legyen egy-két kész mondatunk is. A nők hajlamosak úgy beszélni, hogy többször szünetet tartanak, és olyankor a közbevágó fél azonnal le is csap a lehetőségre, és már át is vette a szót.
Ilyenkor nem azt kell mondanunk, hogy: elnézést, hadd folytassam! Vagy: folytathatnám?

Nem. Határozottan azt kell mondani, várj, még nem végeztem! Vagy: hadd fejezzem be! Ez is egy jó mondat.
Aztán a félbeszakító fél keresztnevét is hozzátehetjük, így például: még nem fejeztem be a mondandómat Joe! Vagy Mike vagy Sarah. És folytassuk tovább.

Amikor a kutatások során bekamerázták a megbeszéléséket, észrevették, hogy az, aki félbeszakítja a másikat, valójában nincs ennek tudatában. Mert mindig így tárgyal, és még soha senki nem szólt neki emiatt. A legtöbb ember pedig zavarba jön, amikor ezt tapasztalja valakinél.
És azért szükséges ezeket a lépéseket megtenni, mert magától nem oldódik meg a dolog. A legtöbb ilyen ember nem tiszteletlenségből vág a szavunkba. Valójában nincs is tudatában annak, hogy félbeszakított.

Ez a jelenség inkább a nőkkel fordul elő, mert mi így szocializálódtunk, ezt láttuk otthon, illetve ez mindig is így volt. Ezen kívül talán a hangszínünknek, a beszédünk közben tartott szüneteknek, vagy annak is köszönhetjük a közbevágást, hogy időt adunk a másiknak a reagálásra, és ezek mind-mind lehetőséget biztosítanak a szóátvételhez.

Tehát ne vegyük személyes támadásnak a félbeszakítást, tegyük bele magunkat a helyzetbe, és beszéljünk tovább, mert van mit mondanunk!

Végül még egy meglátás. Ha ez megtörténik velünk, akkor mással is biztosan. Úgyhogy, ha a környezetünkben valakit félbeszakítanak, akkor keljünk a védelmére, például így – folytatja Mel: várj Josef ! Joe még nem fejezte be a mondandóját!
Más helyett tegyük meg ezt a lépést, mert ez a saját önbizalmunkat is növelni fogja, ha a következő alkalommal mi kerülünk hasonló helyzetbe.

3. kérdés
Hogy bírjuk rá magunkat a napi testedzésre, főleg munka után, amikor már egyébként is fáradtak vagyunk?


Mel válasza:
Nos, ha a nap végén kimerültek vagyunk, akkor ne akarjunk többet a nap végén edzeni.
Ez tényleg ilyen egyszerű.

Mel hisz az úgynevezett személyes fejlődésben, melynek lényege az, hogy folyamatosan törekedjünk arra, hogy megkönnyítsük a dolgokat a saját magunk számára.
Tehát, ha valaki annyira kimerült mentálisan a nap végén, hogy semmi ereje az edzéshez, akkor két dolgot tehet.

Vagy használja Mel 5 másodperces szabályát, tehát visszaszámol 5-től 1-ig. Felkel, és elkezd edzeni, még akkor is, ha semmi kedve hozzá. Vagy átteszi egy másik időpontra a napi edzését. Ennyi.
Persze még akkor is kibújhatunk alóla, de valószínűleg nem fogunk. Tegyük át tehát reggelre.
Ha viszont valaki nem szeret korán kelni, akkor ismét az 5 másodperces szabályhoz kell nyúlnia, vagy egy másik időpontot kitalálni.

Nagyon érdekes látni, ahogy a járvány megjelenése látszólag felborította az emberek életét. Ennek az az oka, hogy sokan szinte sosem változtatnak a rutinjaikon – mondja Mel. Amikor változás jön, meg kell vizsgálnunk az életvitelünket. Tehát a kérdés az, min szükséges változtatnom ahhoz, hogy megkönnyítsem a saját helyzetemet.
Mindig ez a lényeg.

Mel például utálja a testedzést. De csinálja, mert elkötelezte magát amellett, hogy aktív lesz egész élete során. A teste megérdemli, hogy jól érezze magát. Ezen kívül a rendszeres testmozgás segít az összpontosításban.
Nem szereti egyáltalán. Azonban bármi, amit érdemes csinálni, fegyelmet követel. Ezért erőt kell venni magunkon, és megtalálni azokat a megoldásokat, amelyek könnyebbé teszik a dolgunkat.

Mel reggelre időzíti a testedzését, mert megfigyelte, minél hosszabb a napja, annál több kifogás jön elő annak elnapolására. Emellett mindig próbál másokkal együtt edzeni. A karantén alatt is, online jóga csoportokhoz csatlakozva, hogy legyen kivel találkoznia (még ha csak virtuálisan is). A hétvégén előre lefoglalja a következő heti edzési időpontokat, beírja a naptárába. Ezen felül mindig megajándékozza magát valami pici dologgal a mozgást követően. És még valami. Jóga ruháját előző nap este kikészíti.

Tehát ezek a kis lépések mind azt szolgálják, hogy elérje a célját, és megkönnyítse önmaga számára az oda vezető utat. Vagyis elérje, hogy amit nem szeret megtenni, mégis megtegye.

Szószedet

what the hell – micsoda! Te jó ég! – ebből a kifejezésből jön a ‘What the Mel!
to kick off – elkezdeni
graduate – végzős
self-doubt – önbizalomhiány
to overwhelm – elárasztani, elborítani
lung cancer – tüdőrák
to figure out – rájönni valamire, megfejteni
advice – tanács, javaslat
to realize – felfogni, megérteni, tisztában lenni
to pass away – meghalni
to achieve – megvalósítani, elérni
still – nyugodt
proud – büszke
even though – annak ellenére
guidance – útmutatás
lawyer – ügyvéd
to weave, wove, woven – szőni
DNA – DNS
to draw, drew, drawn – vonzani
to give up on something – feladni valamit
to hunt – üldözni, kergetni
to drop out – kiesni, lemorzsolódni
grief – fájdalom, szomorúság
to grieve – gyászolni
to take care of someone or something – gondoskodni valakiről vagy valamiről
doubt – kétely, kétség
overwhelm – lesújtottság, nyomás
anxiety – szorongás
waves of emotion – érzelmi hullámok
to keep going – folytatni
to regret – megbánni
for the sake of – kedvéért
memory – emlék
to honor – becsülni, tisztelni
ahead of somebody – valaki előtt
dean – dékán
in the wake of – valaminek a nyomában
to quit – felmondani, iskolát otthagyni
to implore – könyörögni
to cheer – éljenezni, megtapsolni
to appreciate – méltányolni, nagyra becsülni
planet – bolygó
to bother – bosszantani; törődni valamivel
perspective – meglátás
to get across – keresztül vinni
mixed group – nők és férfiak alkotta csoport
to hold the floor – beszédet tartani egy nyilvános találkozón
to interrupt – félbeszakítani
to research – kutatni, felmérni
extensively – alaposan
supreme court – legfelsőbb bíróság
justice – törvényszéki bíró
to step up – fellépni, kiállni magunkért
to insert – beletenni, közbeiktatni
personality – személyiség
visibility – láthatóság
to matter – számít
contribution – hozzájárulás
in person – személyesen
virtual – virtuális
to hammer – kalapálni
idea – gondolat, eszme
to manage – intézni, irányítani
to promote – előléptetni
to consider – tekinteni, tartani
shy – szégyenlős, tartózkodó
introverted – befelé forduló
to anchor down on something – lehorgonyozni
nope – nem
to train – edzeni, gyakorolni, trenírozni
to prepare – előkészíteni
in advance – előre, előzetesen
to respond – válaszolni
successful – sikeres, eredményes
to lean forward – előredőlni
weird – furcsa
spouse – házastárs
line – mondat
hold on! – várj! várjon!
I’m not done yet – még nem végeztem, még nem fejeztem be
let me finish! – Hadd fejezzem be!
to videotape – felvenni videóra
embarrassed – zavart
disrespect – tiszteletlenség
subconsciously – tudat alatt
tone – hangszín
tendency – hajlam
to pause – szünetet tartani
to reflect – reflektálni
confidence – önbizalom, magabiztosság
on somebody’s behalf – valakinek a nevében
least favorite – legkevésbé kedvelt
topic – téma
to exercise – edzeni, mozogni
regularly – rendszeresen
exhausted – kimerült
personal development – személyes fejlődés
particularly – különösen
pandemic – járvány
routine – rutin, gyakorlat
commitment – elköteleződés
to deserve – megérdemelni
discipline – önfegyelem
hack – életet megkönnyítő praktika
period – pont (mondat végén)
to stack up – felhalmozódni
excuse – kifogás, ürügy, mentség
lockdown – lezárások, karantén
to schedule – betáblázni, beütemezni, ütemtervet készíteni
game day decision – az utolsó percig húzott döntés, amikor a helyzet rákényszerít a határozásra
reward – jutalom
to fulfill – teljesíteni

Comments are closed.